0 (212) 875 22 66

 

0 (555) 225 08 74

İSMMMO

 
 
Spor Salonlarında Serbest Çalışan Spor Eğitmenlerinin Home Ofis Şirket Kuruluşu - 2017
 
Son zamanlarda MACFit gibi bazı kurumsal spor salonları bünyesinde SSK'lı spor eğitmeni çalıştırmak yerine, serbest çalışan profesyonel spor eğitmenleriyle iş ortaklığı yapmayı tercih etmektedir. Bu çalışma şeklinde spor salonlarının müşteriden tahsil ettiği üyelik aidatı; spor aletlerinin ve salonun kullanım bedelini içermektedir.

Müşteri spor salonunda antrenör ile çalışmak isterse, bunun için doğrudan onunla anlaşıp, ücretini de ona ödemesi gerekmektedir. Bu ödemenin karşılığında antrenörün müşterisine serbest meslek makbuzu düzenlemesi gerekmektedir. Spor eğitmenliği kazancı serbest meslek kazancı olduğu için serbest meslek makbuzu düzenlenmesi gerekir, ticari bir faaliyet olsaydı fatura düzenlenmesi gerekirdi. İlgili faaliyetin NACE kodu aşağıdaki gibidir:

93.19.01 - Kendi hesabına bireysel çalışan atlet, hakem, zaman tutucu, antrenör, spor eğitmeni vb. sporcuların faaliyetleri.

Bir spor salonuna bağlı olmadan, bağımsız olarak spor eğitmenliği hizmeti vermek isteyenlerin yapması gereken ilk şey serbest meslek mükellefiyet kaydı açmaktır. Bunun en düşük maliyetli yöntemi home ofis şahıs şirketi (şahıs işletmesi) kurmaktır. İşyeri kiralarının maliyeti düşünülünce, ikamet adresini işyeri adresi göstermek büyük avantaj sağlamaktadır. Home ofis şahıs şirketi kuruluşu için güncel tarihli bir kira sözleşmesi ya da tapu fotokopisi ile birlikte kuruluş işlemi hemen aynı gün tamamlanabilir, vergi levhası çıkartılır.

Sorularınız için bize bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Emrah Küçükdeniz
Mali Müşavir


Spor Salonlarında Serbest Çalışan Spor Eğitmenlerinin Home Ofis Şirket Kuruluşu

 

Bilgilendirme

 
 
» Defter Tasdik Ücretleri | 2017
 
» Google Adsense Reklam Gelirlerinin Vergilendirilmesi | 2017
 
» Genç Girişimcilere Vergi Muafiyeti | 2017
 
» Şahıs İşletmesi Kurmak | 2017
 
» Adım Adım Limited Şirket Kuruluşu | 2017
 
» Mavi Kart ile Şahıs İşletmesi Kurmak | 2017
 
» E-Ticaret ile Paralel Artan Home-Ofis Şirket Kuruluşları | 2017
 
» Defter Tasdik Ücretleri | 2016
 
» Ticari Defterleri Saklamamanın Cezası
 
© 2013 - 2017 Serbest Muhasebeci Müşavirlik Hizmetleri